Nultý ročník GISSklípek

V pátek 20.3.2015 jsme se s @lukaspuchrik zúčastnili velmi příjemné akce #GISSklípek. Jednalo se o nultý ročník neformálního setkání otevřených lidí z geo-komunity. Akci prořádali bratři @jakub a @vojta z @gishackathon a myslím, že se jim podařilo dát dohromady zajímavý formát setkání ještě zajímavějších lidí. Pár přednášek na zajímavá témata a přátelská debata se sklenkou vína o všem možném. 

@jancibulka nám povykládal o svých zkušenostech s otvíráním dat nejrůznějších státních institucí. Jsem zvědav na to, jak dopadne jeho souboj s mocenským molochem ČÚZK, respektive ZÚ, ze kterých se snaží vypáčit data digitálního modelu terénu z LiDARu. Mile jsem byl překvapen konstatováním, že stále více institucí svá data otevírá. Těším se až se s jejich využitím začnou objevovat zajímavé aplikace.
Kluci z @melownmaps nám ukázali jejich webový engine na prohlídku 3D světů. Myslím, že v této oblasti patří opravdu ke světové špičce a držím palce, aby objevili i ten správný byznis model. Po večeři a veselém koštu vína s panem Hradilem http://www.vinohradil.cz/, který svůj sklep kopal do všech směrů než narazil na sousedy, následovaly ještě dvě přednášky.

@davidprochazka nám povykládal o možnostech spolupráce soukromých firem s univerzitami. Jsem rád, že v akademickém sektoru existují lidé jako je David, kteří nebojují jen o tuny grantů a dotací, ale chtějí dělat smysluplné věci. 

Asi nejvíc na mě zapůsobila přednáška od @jachymcepicky o #opensource komunitě. Původní otázku “Co může opensource komunita udělat pro firmy?” nakonec převrátil do otázky “Co můžou firmy udělat pro opensource?”. Tato otázka ve mě hlodá do teď a myslím, že se nad tím v @clevermaps ještě zamyslíme.Zbytek večera a noci jsme strávili v živých diskuzích o všem možném. Když jsme v 1 ráno odjížděli (kvůli dlouhodobě naplánované pánské jízdě o víkendu), ani se nám nechtělo. Byla to super akce a klukům z @gishackathon patří velký dík! Věřím, že se podařilo dát základ dobré tradici.

Jan Sirotek