Kam zmizely dvě miliardy za letáky? Zjistí to analýza big data

V České republice utratí ročně obchodní řetězce za letákové kampaně ročně utratí až 2 miliardy korun. Zapojení pokročilých analýz "big data" by to mohlo změnit, věří společnosti CleverAnalytics a Fresh Revolution, které uzavřely strategické partnerství.

Datový start-up CleverAnalytics a auditorská společnost Fresh Revolution budou společně využívat lokačních analýzpro optimalizaci roznosů reklamních letáků. Analýza komerčních a sociodemografických dat a jejich zobrazení na mapových podkladech má pomoci zvýšit efektivity roznosu. Zadavatelé kampaní budou mít informace o aktuálních nákladech na roznos letákových kampaní v daných lokalitách a vhodnosti roznášky letáků do těchto lokalit. CleverAnalytics poskytuje detailní přehled o tom, zda oslovení zákazníci do obchodu klienta skutečně chodí utrácet a nakolik je vytěžen celkový obchodní potenciál oslovované lokality. Fresh Revolution současně zajištuje přesné kontroly distribuce letáků do smluvených oblastí a vyhodnocení kvality a adresnosti kampaní.

"Firmy z oblasti retailu ročně utrácejí až dvě miliardy korun za tisk a distribuci marketingových letáků. Přímé měření účinnosti tohoto kanálu však neexistuje a sami distributoři ho často ani nenabízí," uvádí Ondřej Prokop, ředitel společnosti Fresh Revolution, která se specializuje na zajišťování důkladných kontrol a auditů roznosů letákových kampaní. 

"Často se při kontrolách v terénu setkáváme s tím, že o kontrolovaný leták respondenti v dané lokalitě nejeví zájem. Jde především o to, že se blíže jejich domova nachází konkurence, nebo jsou letáky distribuovány špatné cílové skupině. Na základě reálných dat od CleverAnalytics jsme schopni plánovat co možná nejefektivnější využití prostředků na letákové kampaně klientů," dodává Ondřej Prokop.

"Díky spojení s Fresh Revolution dovedeme zákazníkům zajistit kompletní kontrolu vynaložených nákladů na roznosy. Od samotného plánování až po kontrolu jejich realizace," říká Lukáš Puchrik, produktový manažer CleverAnalytics.

Více informací o marketingu a obchodu najdete v týdeníku MSM vpapírové nebo digitální verzi.

marketingsales.tyden.cz