CleverMaps: "Podařilo se nám vybudovat sehraný tým skvělých lidí."

CleverMaps nám představil Jan Sirotek, zakladatel a CEO

Co CleverMaps dělá?

CleverMaps je softwarová a konzultační firma, která pomáhá zákazníkům automatizovat některé procesy a podporovat jejich rozhodování. Společným jmenovatelem všech našich aplikací je práce nad mapou. Vlajkovou lodí je CleverAnalytics, platforma na analýzu a vizualizaci obchodních dat nad mapou. Kromě toho máme aplikaci pro efektivní správu pozemků pro zemědělce nebo pro výkupy pozemků pro velké investory, jako jsou energetické firmy nebo správci silniční infrastruktury.

Proč jste rozjel CleverMaps?

Mapy mě bavily odmalička. Dlouhou dobu jsem se pohyboval v oblasti pořizování a správy dat. Společně s mým společníkem Ondřejem Tomasem, který byl zase expert na marketing, jsme ale snili o chytrých aplikacích, které by mapy posunuly jako základní nástroj pro rozhodování ve velkém byznysu. Pak přišla příležitost, nadšený tým prvních kolegů a tak jsme to prostě rozjeli. Ukázalo se to jako správné rozhodnutí, nyní jsme na trhu tři roky, meziročně rosteme o více jak 100% a máme 30 lidí.

Co je Vaše inspirace?

Rád se inspiruji příběhy lidí. Čtu je v knížkách, ale také se snažím spoustu úspěšných lídrů nejen z byznysu poznávat o sobě. Minulý týden jsem se například potkal se Sukhim Wahiwalou, nejlepším britským byznys mentorem posledních několika let.  Během 20 minut mi dal několik super podnětů pro zahraniční expanzi. Důležitým motorem od počátku CleverMaps je podpora talentů a potenciál našich lidí. Tady jsme se hodně inspirovali příběhem Ricarda Semlera a jeho firmy Semca. Velkou inspirací jsou pro mě také samotní kolegové, které každý rok zapojujeme do tvorby vize, která je pak obrazem nejen lídra a společníků, ale celého týmu.

Pro koho jsou řešení CleverMaps primárně určena?

Záběr máme široký. Od retailu, přes finančnictví, infrastrukturu, zemědělství až po e-commerce. Velkým síťovým byznysům pomáháme s optimalizací pobočkové sítě a cílením marketingových kampaní. Zemědělci a investoři využívají naše nástroje pro správu a nákup zemědělské půdy a pro správu agronomických agend. Silničářům nabízíme komplexní řešení pro majetkoprávní přípravu staveb a správu diagnostických dat o vozovkách. Část našeho byznysu jde přes partnery, kterým jen dodáváme platformu, na které si staví vlastní řešení.

Co považujete za největší úspěch CleverMaps?

Jednoznačně, že se nám podařilo vybudovat skutečně sehraný tým skvělých lidí, kteří táhnou za jeden provaz. Hodně investujeme do osobního rozvoje všech našich lidí a je to vidět. Dnes děláme věci, které jsme si na začátku vůbec nedokázali představit. Druhým úspěchem jsou samozřejmě naše aplikace a jejich spokojení uživatelé, které dnes najdeme i mezi top firmami na trhu. Asi největším polichocením a oceněním naší práce byla věta Davida Vejtruby, marketingového ředitele sítě drogerií Teta, který o nás prohlásil: “Byl tu Microsoft, SAP, GoodData. Ale nikdo neviděl tak do detailu jako CleverMaps.” A za třetí mám radost, že se pomalu začínáme dostávat i do zahraničí. 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Chceme pokračovat v agilním růstu a udržet si roli lídra na trhu. S některými produkty budeme vstupovat do zahraničí. Aktuální velkou výzvou je růst a udržení firemní kultury.

Jaké typy lidí hledáte do svého týmu?

Odpovědné, hravé, odvážné a charakterní. Velmi si zakládáme na konceptu vědomé a svobodné firmy. Primární je kompatibilita s firemní kulturou. Budujeme takovou naší “Clever rodinu”, kde práce lidi baví a jsou na ni hrdí. Samozřejmě máme vždy nějaké konkrétní potřeby, aktuálně především vývojáře frontendu i backendu, ale u každého nového člověka se snažíme najít pro něj to nejlepší místo, kde naplno využije svůj talent. Často se tak finální náplň práce může lišit od toho, na čem se domluvíme na začátku.

Co je pro vás při budování startupu nejdůležitější?

Jednoznačně lidi a potom vize. Obojímu věnujeme maximální pozornost a stále se díváme dopředu, jak to zlepšovat.

Jak vypadá pracovní den v CleverMaps?

Záleží na roli v týmu, ale nikdy není standardní. Naši lidé mají svobodu a mohou si vybrat, kdy a odkud budou pracovat, pokud je to v rámci odpovědnosti vůči ostatním kolegům. Držíme ale pravidelný rytmus porad a společných setkání. Vedle práce na produktech a konkrétních projektech mají lidé u nás prostor se věnovat vlastním inovacím a “výzkumným” aktivitám. Hodně času věnujeme společným setkáním, jednotlivých týmů, aby všichni viděli svoji práci v kontextu a věděli, jak mohou přispět k celkovému výsledku.

Nějaké další tipy / doporučení / vzkaz?

Buďte odvážní a nebojte se dělat věci, kterým opravdu věříte ze srdce. Nebojte se dát lidem svobodu. Společně s ní přijde odpovědnost a loajalita a věci půjdou rychleji a budou lidi bavit. A pokud vás napadá někdo, kdo je šikovný a do naší firmy by zapadl, pošlete nám jeho CV na info@clevermaps.cz. Díky moc.