Aplikace CleverMaps se snaží zrychlit stavbu dálnic

24. July 2015

Průměrná doba vytvoření kupní smlouvy činí většinou více než hodinu. Nová aplikace vytvořená začínající fimou CleverMaps však dokáže tento čas zkrátit na dvě minuty.

„Když uvážíme, že při stavbě silničního úseku řešíte paralelně například 4000 smluv, jen na generování smluv tak ušetříte dva roky práce,“ říká spoluzakladatel start-upu CleverMAps Jan Sirotek, který společně s Ondřejem Tomasem před dvěma roky založil firmu zaměřenou na analýzu a propojování dat z katastru nemovitostí s byznysem.

CleveMaps jsou tak jedinou firmou v Česku, jež s těmito informacemi pracuje on-line. Dvojice podnikatelů vytvořila cloudovou službu umožňující řídit a sledovat výkup půdy během stavby silnic a dálnic.

Aplikace například zobrazuje předpokládané ceny pozemků, vytváří návrhy smluv či v procentech zobrazuje průběh stavby. A momentálně ji využívá Ředitelství silnic a dálnic během stavby obchvatu kolem Břeclavi.

„Značně nám ubyla administrativa. Dnes už jen v podstatě kontrolujeme výstupy, a pokud vidím, že se v jeden den odbavilo 10 kupních smluv a jindy nic, tak se mohu ptát proč,“ uvádí David Fiala, šéf závodu Brno spadajícího pod Ředitelství silnic a dálnic, který za lecenci zaplatil částku okolo 250 tisíc korun.

„Je to komplexní aplikace eliminující chyby, používá se zcela intuitivně,“ pochvaluje si hlavní inženýr stavby břeclavského obchvatu David Kolář.

Léta zkušeností

Oba zakladatelé sice o CleverMaps mluví jako o startupové firmě, kromě byznysového plánu ale staví i na více než 10 letech zkušeností získaných v oblasti geodezie a kartografie. Dnes ve čtyřech pobočkách v Brně, Praze a Hradci Králové zaměstnávají třicet expertů zaměřujících se na vývoj nových mapových aplikací.

Tomas se Sirotkem drží v podniku většinu, mezi minoritní vlastníky patří slovinská společnost Sinergie a část má i soukromý investor Jan Fidler.

Loni podnik dosáhl tržeb 30 milionů korun. „Dnes jsme na černé nule, letos plánujeme obrat zdvojnásobit na 60 milionů korun,“ konkretizuje Jan Sirotek.

Aplikace pro zemědělce

K plánovaným číslům jim mají pomoct i další nabízené služby. Mezi ně patří mapové aplikace pro farmáře a investory.

„Zemědělci hospodařící na více než tisíci hektarech projevilo o službu zájem. Díky ní totiž mohou sledovat stav pronajatých polí či to, v jakém stavu mají smlouvy,“ objasňuje Sirotek a dodává, že aplikaci pro zemědělce i tu určenou pro stavbu silnic tým vyvíjí především pro tuzemský trh. Do zahraničí by v brzké době mohlo zamířit řešení, které firmám mapuje byznys.

Drogerie Teta, Cemex, IBK Trade, RWE či Home Credit si tak už nechaly prozkoumat pobočkové sítě. Na základě dat tyto společnosti například zjistily, kam směřovat letáky, jaký obchod má špatnou dostupnost či jak se v dané lokalitě daří konkurenci.

Zdroj: Hospodářské noviny